Smiltsērkšķis un tā nozīme

Home / Bez tēmas / Smiltsērkšķis un tā nozīme

Smiltsērkšķi ir koks vai krūms, tas ir atkarīgs no izveidoto stumbru skaita, kas sasniedz 3 līdz seši, dažreiz pat desmit metru augstumu. Šaurajām, smiltsērkšķa lapām ir dažāda virsma – augšā tām ir izraibinātas ar maziem bālganiem plankumiem uz gaiši zaļgana fona, apakšā tām ir sudraba vai zeltainas krāsas zvīņas. Īstenībā auglis smiltsērkšķu ogai ir iekšā, bet apkārt riekstam ir dzeltens pildījums. Tā kā augam ir dzeltenīga krāsa smiltsērkšķi dēvē par “koku no zelta”. Smiltsērkšķi ir bagātināti ar vitamīniem, organiskajām skābēm, tanīnu, dzeltenā pigmenta kvercetīna, dzelzi un boru. Nevar aizmirst par to, ka smiltsērkšķu eļļa ir ļoti bagāta, kas augļos sasniedz 12%.

Smiltsērkšķu ogas

Smiltsērkšķu augļi ir vērtīga vitamīnu krātuve, ko izmanto smiltsērkšķu sulas, sausa mīkstuma pagatavošanai, lai, savukārt, no tā pagatavot smiltsērkšķu eļļu. Tas, kā tiek ražota šī smiltsērkšķu eļļa, ietekmē produkta cenu. Smiltsērkšķu eļļa tiek izmantota kā antiseptisks rīks iekaisumu apstrādei. Efektīvi ir pasākumi elpceļu ārstēšanai uz smiltsērkšķu eļļas bāzes. To parasti iesaka pacientiem ar hroniskām elpceļu slimībām. Smiltsērkšķu sulu pielieto dietologi, jo tas ir produkts, kas ir pilns ar vitamīniem un minerālvielām, un to plaši pielieto pareizā ēšanas režīma nozīmēšanā.

Smiltsērkšķi ikdienā

No svaigām smiltsērkšķu ogām gatavo biezeni, eļļu un kompotus. Šīs ogas var žāvēt, sasaldēt un konservēt, pievienojot cukuru. Sievietēm smiltsērkšķi sniedz nenovērtējamu labumu. Piemēram, ginekoloģijā ārstēšanā tiek izrakstīta smiltsērkšķu eļļa, svecītes vai līdzekļi, kur sastāvā ir šī auga ekstrakts. Kā arī smiltsērkšķu eļļu izmanto arī kosmētikā, kur cena ir pieņemama. Stiprajam dzimumam iesaka ēst smiltsērkšķus īpaši pēc 40 gadiem, lai izvairītos no potences problēmām. Tos drīkst ēst jebkurā formā – svaigus vai kaltētus, sautēt smiltsērkšķi, lietot augļu dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu labums priekš grūtniecēm. Smiltsērkšķis uzlabo veselības stāvokli, cīnās ar baktērijām un slimībām. Tam ir augsts folijskābes saturs, kas ir nozīmīgi bērna attīstībai. Paātrina ādas atjaunošanos un pasargā grūtnieci no stresa, jo sastāvā ir tik vajadzīgais B6 vitamīns kopā ar Mg. Stabilizējiet hemoglobīna līmeni. Papildus tam, ka smiltsērkšķis ir neapstrīdams zāļu aizstājējs, tam ir kontrindikācijas, kas nozīmē, ka grūtniecēm izrakstīt var tikai ārsts. Smiltsērkšķi izmanto arī mazuļu slimību ārstēšanai. Taču katru reizi jāpārliecinās, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā līdzekļa panesību.

Kur var nopirkt smiltsērkšķi?

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Šis auga dzimtene skaitās Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai divdesmitā.gadsimta 70. gados. Pieaugot veselīgā dzīvesveida piekritēju skaitam, pēdējo gadu laikā smiltsērkšķu ogas tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Pieprasījums sekmēja to, ka aizvien vairāki zemnieki sāk audzēt smiltsērkšķu ogas un ražo no tā produktus, kā piemēram, smiltsērkšķu sulu un noteikt produkcijai savu cenu, kas apmierinās patērētāju. Latvijā saimniecībai jābūt pārbaudītai, par ko liecinās esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *